Kompresor tłokowy 50l – niewielkie urządzenie o dużych możliwościach

Sprężone powietrze to doskonały nośnik energii dla gospodarstwa domowego i warsztatu. Wykorzystuje się je do napędzania narzędzi, czyszczenia, malowania. Doskonałym rozwiązaniem dla domu może się okazać kompresor tłokowy 50l. Mały, zabudowany na zbiorniku, wyposażony w kółka oraz uchwyt transportowy jest łatwy do przechowywania i sprawdzi się we wszystkich przydomowych pracach.

Jak zbudowana jest sprężarka tłokowa?

To stosunkowo proste urządzenie, składające się ze zbiornika na powietrze i silnika elektrycznego, napędzającego tłok sprężarki. Wyposażone jest dodatkowo w króciec do przyłączenia węża, zawory i wyłączniki ciśnieniowe (presostaty). Sprężarka tłokowa 50l jest określana kilkoma parametrami pracy.

Ciśnienie powietrza

Podstawowa wartość, podawana na kompresorze to dopuszczalne ciśnienie powietrza, do jakiego można je sprężyć. Podawane jest w barach (bar to w przybliżeniu 1,02 atmosfery technicznej) a w jednostkach SI – 10N/cm2. Przeciętna wartość dla domowych Sprężarek tłokowych 50l to 8 do 10 barów.

Parametry techniczne kompresora tłokowego

Wartość ta podawana jest w l/min i dla kompresorów tłokowych 50l może mieścić się w przedziale od około 100 do nawet 400 l/min.

Określona w kW – moc dla sprężarek tłokowych domowego użytku wynosi przeciętnie od 1 do 2,5 kW.

Poziom hałasu podawany jest w decybelach i zawiera się w przedziale od około 80 do 100dB. Należy pamiętać, że to skala logarytmiczna i dla tego zakresu różnica 3dB to około dwukrotny wzrost poziomu hałasu.

Gdzie znajdzie zastosowanie kompresor tłokowy?

W każdej domowej czynności, wymagającej sprężonego powietrza:

  • pompowanie kół rowerowych, samochodowych,
  • pompowanie piłek i innych dmuchanych zabawek (baseny, koła),
  • prace konserwacyjne i malarskie,
  • prace ogrodnicze przy użyciu narzędzi pneumatycznych,
  • przedmuchiwanie zakurzonych lub zanieczyszczonych elementów domowego sprzętu – narzędzi, elektroniki,
  • prace hobbystyczne i garażowe, jak np. renowacja mebli, budowa modeli, prace szlifierskie i malarskie przy naprawie łodzi, konserwacja podwozia samochodu.

Kompresor tłokowy nie jest zbyt wymagającym urządzeniem w zakresie prac konserwacyjnych. Sprowadzają się one zazwyczaj do sprawdzania poziomu oleju w sprężarce tłokowej, okresowego spuszczania skondensowanej w zbiorniku wody, czyszczenia i wymiany filtrów. W przypadku stosowania narzędzi pneumatycznych należy pamiętać, że niektóre z nich mogą wymagać osuszania i odolejania sprężonego powietrza. Okresowo powinno się także sprawdzać nastawy presostatów (czy są zgodne z ustawieniami fabrycznymi), drożność zaworów i stan napędu elektrycznego. Wszelkie przeglądy powinny odbywać się zgodnie z kartą techniczną urządzenia, która określa terminy i zakresy prac konserwacyjnych i może wiązać się z udzieloną gwarancją.

Kompresor tłokowy 50l to najbardziej uniwersalny nośnik energii, przeznaczony do użytku domowego. Wśród jego zalet nie sposób przeoczyć:

  • mobilności urządzenia, dzięki wyposażeniu w kółka i uchwyt,
  • wygody użytkowania, transportu i przechowywania, ze względu na małe rozmiary,
  • łatwość konserwacji urządzenia.

Jeśli poszukujesz zwartego, wygodnego, domowego urządzenia do sprężania powietrza, warto rozpatrzyć zakup kompresora ze zbiornikiem o pojemności 50l.

Poprzedni artykułJakie drzwi wewnętrzne wybrać?
Następny artykułProfesjonalne salony depilacji laserowej w Toruniu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj