Niezmienne gruntowny remont czy budowa lokali mieszkalnych, użytkowych, hal produkcyjnych, a nawet fabryk związane są z wyborem odpowiednich materiałów, które nie tylko są estetyczne, ale przede wszystkim spełniają najsurowsze wymagania i przez długi czas zachowają doskonałe parametry. Jednym z podstawowych elementów staje się beton posadzkowy. Jego konkretna klasa jest przede wszystkim uzależniona od proporcji konkretnych składników. Te dopasowuje się chociażby do tego, czy posadzka będzie znajdować się wewnątrz budynku, czy też na zewnątrz.
- Proporcje i technologie
- Jak przygotować beton towarowy?
- Klasa betonu na wylewkę
Proporcje i technologie
Popularny beton nawierzchniowy to różnego rodzaju rozwiązania, które doskonale dopasowują się do konkretnych wymagań. Najczęściej fachowcy sięgają po beton suchy w momencie, gdy w pewien sposób trzeba ustabilizować grunt. Sprawdzi się więc wówczas, gdy będziemy chcieli położyć posadzkę na podjeździe lub tarasie. Specyfika takiego rozwiązania będzie w dużej mierze zależna od proporcji. Dodaje się zdecydowanie mniej wody, a dzięki temu struktura jest bardziej gruboziarnista. By się związał, częściej zrasza się powierzchnię wodą, a następnie na przykład układa się kostkę lub wylewa warstwę wyrównawczą.
Jak przygotować beton towarowy?
Przede wszystkim potrzebować będziemy cementu o wytrzymałości na ściskanie minimum 20 MPa, aby uzyskać odpowiedniej jakości beton posadzkowy. Warszawa na swoim terenie ma wiele profesjonalnych firm, które specjalizują się w tego typu inwestycjach. Z takiej mieszanki powstaje beton o typie B20 lub nawet B25 – czyli beton na posadzkę musi zawierać trzy części piasku na każdą część cementu. Poza tym na metr sześcienny będziemy potrzebować około 200 litrów wody. W ten sposób powstanie doskonałej jakości beton posadzkowy. Warszawa daje dostęp również do różnych rozwiązań technologicznych.
Klasa betonu na wylewkę
Same proporcje składników są o tyle ważne, że beton posadzkowy nie może pękać podczas wysychania i musi być odporny na działanie czynników zewnętrznych i mechanicznych. Dlatego właśnie warto korzystać z najlepszych materiałów i doświadczenia fachowców. Oni zaleją posadzkę w prawidłowy sposób łącznie z warstwami stabilizacyjną, izolacyjną, a nawet (jeśli jest taka konieczność) wodoszczelną.
Dobrze wykonana posadzka będzie nie tylko dobrze wyglądać, ale również stworzy warstwę izolacyjną, którą najczęściej uzupełnia się papą termozgrzewalną lub folią paroprzepuszczalną. Z drugiej strony możemy wziąć pod uwagę warstwy ocieplające w postaci wełny mineralnej czy styropianu. By całość prezentowała się doskonale, wiele osób stosuje również specjalne podkłady samopoziomujące.