Jakie są główne powody rozwodów w Polsce?

„I, że Cię nie opuszczę aż do śmierci…” – to fraza pochodząca z przysięgi małżeńskiej. W ostatnich dziesięcioleciach ten fragment nieco zdewaluował się. Coraz więcej małżeństw nie trwa „aż do śmierci” jednego z małżonków, a rozpada się znacznie wcześniej. Dziś kilka słów o tym, dlaczego Polacy się rozwodzą.

1. Niewierność

Decydując się na zawarcie związku małżeńskiego młodzi ludzie obiecują sobie wierność do grobowej deski. Jednakże w dużej części związków ta obietnica nie spełnia się. Zdarza się, że jedno lub oboje małżonkowie nie dotrzymują wierności swojemu partnerowi i jest to jeden z najczęstszych powodów składania wniosków rozwodowych.

2. Nadużywanie alkoholu (inne uzależnienia)

Kolejną przyczyną składania pozwów rozwodowych jest uzależnienie jednego z małżonków. Najczęściej dotyczy to alkoholizmu aczkolwiek pojawiają się także inne uzależnienia, takie jak np. hazard czy narkomania. Uzależnienie jednego z małżonków wpływa zawsze negatywnie na związek. W większości wypadków decyzja o rozwodzie nie jest prosta i pojawia się dopiero po wielu, nieudanych próbach leczenia z uzależnienia.

3. Naganny stosunek do członków rodziny

Pod tym pojęciem kryje się przede wszystkim znęcanie się nad bliskimi zarówno fizyczne jak i psychiczne. Powtarzające się awantury, kłótnie, a niekiedy także bicie nierzadko doprowadzają ofiary na skraj wytrzymałości. Bardzo często rozwód to jedyny sposób wyjścia z trudnej sytuacji. Agresja wobec bliskich nie jest jedynym sposobem złego traktowania członków rodzinny. Zdarza się, że problemem w związku jest stosunek jednego z małżonków do członków rodziny swojej lub swojego współmałżonka.

4. Trudności mieszkaniowe

Mieszkanie to jeden z podstawowych zasobów każdej rodziny, niezależnie od jej wielkości. Aby małżonkowie „dotarli się” bardzo ważne jest, aby mogli swobodnie funkcjonować na własnym terenie. Niestety nie zawsze jest to możliwe. Wspólne, długotrwałe mieszkanie z rodzicami jednego z małżonków może generować ogromny stres, co może prowadzić do problemów w związku, a w ostateczności do rozwodu. Także złe warunki mieszkaniowe, które nie ulegają poprawie przez długi czas lub zaniedbywanie mieszkania przez jednego z małżonków, mogą prowadzić do frustracji i stać się powodem rozpadu związku.

5. Nieporozumienia na tle finansowym

To kolejny z powodów rozpadu związków małżeńskich. Nierówność w pozyskiwaniu i wykorzystywaniu zasobów finansowych może znacznie utrudniać wspólne życie. Często można usłyszeć, że już przed zawarciem związku małżeńskiego warto ustalić zasady współżycia małżeńskiego od strony finansowej. O finansach w związku małżeńskim można przeczytać m.in. na stronie kobiecefinanse.pl.

6. Niezgodność charakterów

Na niezgodność charakterów skarży się wiele par. Jest to powód dużej liczby rozwodów, który zarazem trudno dokładnie określić. Często na niezgodność charakterów powołują się pary, które nie chcą podczas rozprawy rozpatrywać swoich domowych problemów.

7. Dłuższa nieobecność

To przyczyna rozpadu związków, która pojawiła się stosunkowo niedawno. Zazwyczaj dotyczy par, w których jedno z małżonków pracuje lub pracowało przed długi czas za granicą. Niestety związki na odległość są bardzo trudne do utrzymania w dobrej kondycji, stąd też wiele z nich nie wytrzymuje próby czasu i kończy się.

Podjęcie decyzji o rozwodzie nie jest łatwe. Często decyzja taka odkładana jest przez lata. Trudno zdecydować się na zakończenie związku zwłaszcza, gdy trwa on długo. Niemniej jednak w wielu wypadkach to sposób na uratowanie siebie i swoich bliskich przed problemem życia w nieszczęśliwej rodzinie.

Poprzedni artykułJak podrywać na aplikacjach randkowych w czasie pandemii
Następny artykułCzas na zakup zabawki dla dziecka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj